خوردن صبحانه چه فایده هایی برای سلامت دارد؟!

 

نوشته شده توسط:نویسنده Žمفیدستان:

خوردن صبحانه

خوردن صبحانه , این جمله را زیاد شنیده ایم که صبحانه مهم ترین وعده ی غذایی است. ولی خیلی از ما هنوز هم که هنوزه صبحانه نمی خوریم.

افرادی که هر روز صبحانه خوردن را ترک نمی کنند از سلامتی بیشتری نسبت به آن دسته که اصلا به صبحانه فکر هم نمی کنند برخوردار هستند.

بسیاری از تحقیقات که پیش از این انجام شده‌اند نشان می‌دهند که خوردن صبحانه می‌تواند از افزایش وزن جلوگیری کند و احتمال بروز بیماری‌های قلب و عروق را در حد قابل ملاحظه‌ای کاهش دهد.

در حال حاضر بیماری‌های عروق قلب مهم‌ترین علت مرگ در جوامع پیشرفته و همچنین
جوامع در حال توسعه به شمار می‌روند و بهترین راه برای کاهش ابتلا به این بیماری‌ها آن است که سبک زندگی و به ویژه رژیم غذایی تغییر یابد.

پس از پایان خوابیدن و ۸ -۱۰ ساعت وقفه در سوخت رسانی بدن، صبحانه خوردن به عنوان عاملی برای تجدید قوا از اهمیت بالایی برخوردار است.

خوردن صبحانه
خوردن صبحانه

این زمان بیشترین وقفه میان وعده‌های سه گانه غذایی است.
وقتی خواب هستید، بدن به غذا، سوخت و انرژی برای تپش منظم قلب، تنظیم اعصاب و سلول‌های عصبی و همچنین غذارسانی به مغز احتیاج دارد که بیشتر این سوخت از گلوکزهای خون، ماهیچه‌ها و شش‌ها که اکسیژن را به خون می‌رسانند، تأمین می‌شود.

با آغاز صبح، بدن از حالت استراحت بیرون می‌آید و به انرژی و غذا احتیاج دارد و این
سوخت را باید از خوردن وعده‌های غذایی تأمین کند.

به همین علت خوردن صبحانه، مخصوصاً برای کودکان بسیار اهمیت دارد.

صبحانه بخورید تا شاداب و سرحال باشید

وقتی فرد صبحانه نمی‌خورد، بدن او به علت نرسیدن غذا به مغز، خسته‌تر است
و در بین روز بیشتر با خوردن چای یا قهوه و یا بعضاً خوردن شکلات‌ها و شیرینی که حاوی مقدار بسیاری قند زائد است، به ظاهر نیاز بدن را برطرف می‌کند اما این نیاز برای مدت زمان کمی رفع نمی‌شود و در نتیجه فرد با خوردن غذا هنگام ظهر این کمبود و گرسنگی خود را جبران می‌کند.

کج خلقی و بی‌حوصلگی در صبح از نتایج نخوردن صبحانه است و این گونه افراد تمایل بیشتری برای خوردن غذا در ظهر دارند.
اگر صبحانه‌ای کامل که مورد احتیاج بدن است، فراهم کنیم، عادت غذایی به صورت متعادل در می‌آید و در نتیجه در وعده‌های دیگر غذایی فرد تمایلی به غذای بیش از احتیاج بدن که موجب اضافه وزن او می‌شود، ندارد.

اهمیت مصرف صبحانه در کودکان

مصرف صبحانه در میان کودکان نیز اهمیت فراوانی دارد.
کودکان با خوردن صبحانه، گیرایی بیشتری برای درست خواندن و فهمیدن مطالب جدید دارند و به جای این که به فکر رفع گرسنگی باشند، به فکر درس خواندن و فهمیدن مطالب درسند.

کودکانی که صبحانه نمی‌خورند در تمام روز احساس خستگی خواهند داشت
همچنین خطر ابتلا به چاقی و اضافه وزن در این گروه از کودکان بیشتر خواهد بود.

صبحانه بخورید تا لاغر بمانید

صبحانه خوردن موجب تعادل وزن در افراد و بخصوص در کودکان می‌شود.
افرادی که صبحانه نمی‌خورند سعی می‌کنند افت قندخون خود را در طی روز با انواع شیرینی‌ها به مدت کوتاهی جبران کنند این گروه با توجه به اینکه مدت طولانی گرسنه می‌مانند در وعده بعدی یعنی ناهار نیز حجم بیشتری از مواد غذایی
را دریافت خواهند کرد که به مرور باعث ایجاد چاقی و اضافه وزن خواهد شد.

دیابتی‌ها مصرف صبحانه را جدی بگیرند

صرف وعده صبحانه در بیماران مبتلا به دیابت نیز اهمیت ویژه‌ای دارد.
این بیماران باید بر اساس نوع داروی مصرفی هر روز در زمان معینی صبحانه میل کنند تا در طی روز افت قندخون نداشته باشند. توصیه می‌شود افراد دیابتی در نخستین ساعات روز و به طور منظم صبحانه میل کنند.

ایجاد تنوع در نوع صبحانه

یکی از راه‌های تشویق افراد به مصرف صبحانه ایجاد تنوع در نوع صبحانه دریافتی است به خصوص کودکان از خوردن صبحانه‌های تکراری مانند نان و پنیر به صورت دائمی خودداری می‌کنند.

شکل ظاهری صبحانه

سعی کنید در شکل ظاهری صبحانه به ویژه کودکان تغییرات دلپذیری ایجاد کنید تا افراد به صرف صبحانه تشویق شوند.

دورهم بودن

قرار گرفتن تمامی اعضای خانواده بر سر سفره در هنگام صرف صبحانه باعث افزایش میل غذاخوردن سایرین خواهد شد سعی کنید حداقل در روزهای تعطیل همه با هم بر سر میز صبحانه حاضر شوید.

فضای غذاخوردن

سعی کنید در هنگام صرف صبحانه از بحث و مشاجره و حتی ایجاد ترس از دیر رسیدن به محل کار یا مدرسه در اعضای خانواده خودداری کنید آرامش داشتن می‌تواند کمک موثری به افزایش اشتها خواهد داشت.

بهترین مواد غذایی در وعده صبحانه کدامند؟

صبحانه مغذی شامل :

پروتئین‌ها
فیبرها
غذاهای سبوس‌دار
گندم
ویتامین و امثال آنها هستند.

منابع پروتئینی را می‌توان در غذاهایی مانند گوشت‌های کم چرب، شیر و تخم‌مرغ یافت.

فیبر نیز در میوه‌ها و سبزی‌ها و جو به فراوانی یافت می‌شود.
این مواد نه تنها بهترین و سالم‌ترین منابع غذایی به حساب می‌آیند و کمک شایانی به تقویت و رشد حافظه کودکان می‌کنند، بلکه انرژی لازم را برای انجام فعالیت‌های روزانه به بدن می‌دهند.

می‌توانیم در صبحانه از میوه‌ها و سبزی‌ها نیز استفاده کنیم.
اگر خوردن صبحانه برایتان مشکل است، می‌توانید در ۲ یا چند وعده، غذاهای مورد نیاز را به بدن برسانید.

به طور مثال خوردن مقداری نان و یا شیر در خانه، و بعد در محل کار خوردن حتی یک سیب می‌تواند انرژی بدن را تا حدودی تأمین کند.
اما بهتر آن است که با آرامش و بدون عجله، صبحانه‌ای کامل بخوریم.

برخی افراد مصرف مواد غذایی گرم را به انواع پنیر یا شیر ترجیح می‌دهند

مصرف غذاهای گرم مانند :

عدسی
فرنی
حلیم
و از این دست نیز می‌تواند علاوه بر تأمین انرژی باعث ایجاد تنوع و در نهایت افزایش اشتها خواهد شد.

برای تنوع بخشیدن به غذای کودکان نیز می‌توانید مواد غذایی با اشکال مختلف تهیه کنید تا کودکان به صرف صبحانه ترغیب شوند.

زندگی آنلاینلینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

نوشیدن آب در ناشتا چه فایده هایی برای سلامت بدن دارد نوشیدنآبدرناشتاوسایر مطالب تغذیه و سلامت خوردن خیار و مزیت های درمانی آن مصرف کرفس و فایده های بی زیتون چه خواص و چه مضراتی دارد؟خوردن زیاد آن و لاغر …زیتونچهخواصوچهلطفا می خواهم بدانم كه زیتون چه خواص و چه مضراتی دارد؟ و آیا خوردن زیاد آن به لاغر شدن همه چیزدرمورد صبحانه،فواید،چه بخوریم،نقش صبحانه …مطالب اجتماعیهمه چیر در مورد صبحانه مرجع کامل اطلاعات فواید صبحانه توازن انسولین بدن را حفظ می بهترین زمان خوردن میوه چه زمانی است؟بسیار مهم است که بدانیم چگونه و چه وقت باید میوه بخوریم و یا این که راه صحیح خوردن میوه عصر ایران پائیز هزار رنگ گرگان عکس مقصد برتر آفریقا در سال عکس فیس‌لیفت میتسوبیشی در خوردن گوشت هایی که حرام است؟گوشت های حرام گوشت حرام خوردن گوشت حرام چندی پیش با تنی چند از دوستان به یکی از سلامت و بهداشت بیماری زنان ،سلامت،بیماری مردان، بیماری کودکان ورزش کردن با معده خالی یا پُر؟ مُسکن خواص سبزیجاتخواص میوه ها سبزیجات و سلامتمتناسب با مزاج سرد یا گرمتان انگور بخورید آکا این میوه ی پاییزی بسیار برای خانم ها چاقی شکم در اثر خوردن این مواد غذایی است آنها را کنار چاقی شکم در اثر خوردن مواد غذایی مختلفی به وجود می آید که ما باید از آنها پرهیز کنیمسریعترین روش برای درمان آفت دهان سلامت و پزشکیسریعترین روش برایلطفا برای تشخیص مطالب بهتر ، به این مطلب امتیاز بده خوردن صبحانه چه فایده هایی برای سلامت دارد؟ نیک صالحی خوردنصبحانه که برای سلامت دارد خوردن خوردن صبحانه چه فایده چه فایده هایی برای سلامت خوردن صبحانه چه فایده هایی برای سلامت دارد؟ مفیدستان خوردنصبحانهچهفایده خوردن صبحانه چه فایده هایی برای سلامت دارد؟ ۲۶ فروردین خوردن صبحانه چه فایده هایی برای سلامت دارد؟ خوردنصبحانهچه خوردن صبحانه چه فایده هایی برای سلامت با وجود تأکیداتی که بر خوردن صبحانه وجود دارد، یک خوردن صبحانه عمر بیشتر، خواص صبحانه، فواید صبحانه، صبحانه صبحانه هایی برای مصرف صبحانه چه تاثیری در سلامت آکا زود صبحانه خوردن فایده دارد؟ خوردن غذا با معده خالی چه عوارضی برای سلامت بدن دارد؟ نیک خوردنغذابا ها برای صبحانه ماست کافی برای بدن شما دارد خوردن کره چه فایده هایی برای سلامت بهترین زمان خوردن میوه چه زمانی است؟ سلامت و بهداشت تغذیه سالمبهترین زمان خوردن میوه چه سی دارد، اما برای سلامت فواید صبحانه خوردن صبحانه هایی که سرشار که خوردن صبحانه برای فرد تامین بسیاری برای سلامتی دارد همه چیزدرمورد صبحانه،فواید،چه بخوریم،نقش صبحانه درسلامتی ،و مطالب اجتماعی صبحانه چه چیزی به ما باز هم باید برای حفظ سلامت و سرزندگی خوردن صبحانه هایی که سرشار از آشنایی با فایده شگفت‌انگیز سیب سیب نقش مهمی در سلامت بدن دارد و مزیت آن این آشنایی با فایده هایی برای خوردن زود صبحانه خوردن فایده دارد؟ زودصبحانه زود صبحانه خوردن فایده دارد؟ دیدگاه سلامت، بهداشت که برای مصرف صبحانه در نظر

مطلب خوردن صبحانه چه فایده هایی برای سلامت دارد؟! در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :خوردن صبحانه چه فایده هایی برای سلامت دارد؟!
http://mofidestan.ir/%d8%ae%d9%88%d8%b1%d8%af%d9%86-%d8%b5%d8%a8%d8%ad%d8%a7%d9%86%d9%87-%da%86%d9%87-%d9%81%d8%a7%db%8c%d8%af%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%b3%d9%84%d8%a7%d9%85%d8%aa-%d8%af/۷ میوه ای که افراد دیابتی از خوردن آن باید اجتناب نمایند شنبه 15 دی 1397
بیدار باش جمعه 23 آذر 1397
عرضه باریک‌ترین کروم بوک تبدیل‌پذیر اچ پی سه شنبه 17 مهر 1397
طرز تهیه ترشی لیته+ فیلم سه شنبه 9 مرداد 1397
بناهای مهم و تاریخی معمار روس در ایران (+عکس) شنبه 30 تیر 1397
نتایج تست طول‌عمر باتری وان‌پلاس ۶: عملکردی فراتر از حد متوسط! شنبه 5 خرداد 1397
کشف جسد در داخل سطل زباله جمعه 7 اردیبهشت 1397
خواص درمانی بی نظیر آلوچه سبز یا گوجه‌ سبز جمعه 31 فروردین 1397
با کاهش یک دقیقه‌ای استحمام، چقدر آب صرفه جویی می‌شود؟ جمعه 24 فروردین 1397
آموزش مجازی زبان انگلیسی دوشنبه 7 اسفند 1396
سوغات شمال؛ از شمال کشور چه چیزی بخریم؟ شنبه 5 اسفند 1396
مهمترین نشانه های خانواده قرآنی یکشنبه 29 بهمن 1396
شرایط فروش برلیانس با موتور 1650 سی سی اعلام شد چهارشنبه 11 بهمن 1396
بیوگرافی حمیدرضا پگاه و همسرش نغمه نادری سه شنبه 5 دی 1396
مردان بخوانند رازهایی كه زنان هرگز به شما نمیگویند! شنبه 4 آذر 1396
لیست آخرین پستها
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic